UAE හි අද සිට වෙනස් වන ආගමන විගමන නීති ගැන ඔබ දැනුවත් ද ?

October 3, 2022 at 10:51 AM

එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍ය තුළට ඇතුළුවීමේ දී සහ පදිංචි කිරීමේ ක්‍රමයේ විශාල වෙනස්කම් ඇතුළත් විශේෂ ආගමන විගමන නීති මාලාවක් අද දිනයේ සිට ක්‍රියාත්මක කෙරෙන බව එරට මාධ්‍ය වාර්තා කර සිටිනවා.

නව එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ විදේශ ගමන් බලපත්‍ර සහ වීසා සේවා දියත් කිරීමත් සමඟ එමිරේට්ස්, විදේශිකයන්, ආයෝජකයින් සහ සංචාරකයින් සඳහා විධිමත් ක්‍රියාවලීන් සහ සරල ක්‍රියා පටිපාටිවලින් ප්‍රතිලාභ ලැබෙනු ඇති බවයි එම වාර්තා පෙන්වා දෙන්නේ.

ඒ අනුව අද දිනයේ සිට එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ සිදුවන වෙනස්කම් මොනවාද ?

• සංචාරය වීසා

– සියලුම සංචාර වීසා තනි හෝ බහු ප්‍රවේශයන් සඳහා ලබා ගත හැකි අතර සමාන කාල සීමාවන් සඳහා අලුත් කළ හැක. එලෙස පැමිණෙන අයවළුන්ට දින 60 ක් රැඳී සිටීමට ඉඩ ලබාදේ. – පෙර දින 30 සිට.

– රැකියා ගවේෂණ වීසා සඳහා අනුග්‍රාහකයෙකු හෝ සත්කාරකයකු අවශ්‍ය නොවේ. එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ මානව සම්පත් කළමනාකරණ අමාත්‍යාංශයට අනුව පළමු, දෙවන හෝ තෙවන නිපුණතා මට්ටමින් වර්ගීකරණය කර ඇති අයට සහ ලෝකයේ හොඳම විශ්ව විද්‍යාල 500 ක නැවුම් උපාධිධාරීන්ට එය ප්‍රදානය කෙරේ.

– අමුත්තෙකුට ඔහු/ඇය එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ පුරවැසියෙකුගේ හෝ පදිංචිකරුවෙකුගේ ඥාතියෙකු හෝ මිතුරෙකු නම් රටට ඇතුල්වීමේ බලපත්‍රයක් සඳහා ඉල්ලුම් කළ හැක. එයට අනුග්‍රාහකයකු හෝ සත්කාරකයකු අවශ්‍ය නොවේ.

– අවුරුදු පහක බහු ප්‍රවේශ සංචාරක වීසා සඳහා අනුග්‍රාහකයෙකු අවශ්‍ය නොවේ. සංචාරය සඳහා පැමිණෙන පුද්ගලයාට අඛණ්ඩව දින 90 ක් දක්වා රට තුළ රැඳී සිටීමට ඉඩ සලසයි, එය සමාන කාලයක් සඳහා දීර්ඝ කළ හැකිය, සම්පූර්ණ රැඳී සිටීමේ කාලය වසරක් තුළ දින 180 නොඉක්මවිය යුතුය. මෙම වීසා බලපත්‍රය සඳහා අයදුම්පත ඉදිරිපත් කිරීමට පෙර මාස 6 තුළ ඇමරිකානු ඩොලර් 4,000 ක බැංකු ශේෂයක් හෝ ඊට සමාන විදේශ මුදල්වලින් ඇති බවට තහවුරු කිරීම අවශ්‍ය වේ.

Coronavirus: Residency visa issues in the UAE clarified | Uae – Gulf News

• පවුලේ අනුග්‍රාහකත්ව වීසා :

සියලුම වාසස්ථාන සඳහා, අනුග්‍රහය දැක්විය හැකි පුතුන්ගේ වයස අවුරුදු 25 (පෙර අවුරුදු 18) දක්වා වැඩි කර ඇත, අවිවාහක දියණියන් සඳහා වයස් සීමාවක් නොමැත. අධිෂ්ඨානශීලී දරුවන්ට ඔවුන්ගේ වයස නොතකා නිත්‍ය වාසය කිරීමේ බලපත්‍රයක් ලබා දෙනු ලැබේ. Green Residency හට ඔවුන්ගේ පළමු පෙලේ ඥාතීන්ට පවා අනුග්‍රහය දැක්විය හැක.

• වීසා අවලංගු කිරීමෙන් හෝ කල් ඉකුත්වීමෙන් පසු සහන කාලය :

සාමාන්‍යයෙන්, පදිංචි වීසා බලපත්‍රයක් කල් ඉකුත් වූ පසු, විදේශිකයන්ට රට හැර යාමට හෝ වෙනත් වීසා බලපත්‍රයක් ලබා ගැනීමට දින 30ක සහන කාලයක් ලැබේ. නමුත් නව ක්‍රමය යටතේ මාස හයක් දක්වා නම්‍යශීලී සහන කාලයක් පිරිනැමේ.

සැ :යු :- මෙය සියලුම වීසා වර්ග සඳහා අදාළ වේද යන්න නිශ්චිත වශයෙන් පැහැදිලි කර නැත.

(Newswire Dubai)